Wybór optymalnej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej to dylemat, który od zawsze towarzyszy przedsiębiorcom. Wszystkie z nich: jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona na własny rachunek, spółka cywilna, spółki osobowe oraz spółki kapitałowe posiadają swoje plusy i minusy. Niektóre rodzaje działalności pozwolą Ci na wybór formy opodatkowania, w innych będziesz zmuszony do działania poprzez swoje organy. W części z nich sprawozdawczość jest bardziej skomplikowana, w pozostałych uproszczona, i tak dalej.
Pandemia, a rozpoczęcie działalności gospodarczej
Czasy pandemii pokazały, że jednym z najważniejszych aspektów w życiu przedsiębiorcy jest ewentualna odpowiedzialność majątkiem osobistym za zobowiązania firmy. Na pierwszą działalność gospodarczą zazwyczaj rekomenduje się jednoosobową działalność gospodarczą – łatwa do założenia, elastyczna i tania. Jednak w przypadku lockdownu, firma nie może już normalnie prosperować, a zobowiązania trzeba spłacić. Komornik ma prawo zapukać do drzwi Twojego domu, zajmując to, co posiadasz na własność. Co mogło Cię przed tym uchronić?
Biznes w pojedynkę, czy ze wspólnikiem?
W poprzedniej sekcji zaznaczyliśmy, że każda z form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej ma swoje wady i zalety. Pierwsze pytanie, na które musi sobie odpowiedzieć początkujący przedsiębiorca, dotyczy kwestii, czy chce działać w pojedynkę, czy prowadzić biznes ze wspólnikiem. Jeśli wspólnik wchodzi w grę, wtedy do wyboru wkracza szeroka paleta spółek osobowych i kapitałowych: spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z o.o., spółka akcyjna, a w niedalekiej przyszłości również nowa możliwość prowadzenia biznesu – prosta spółka akcyjna. Już na tym etapie dobrze rozważyć, jak ważna dla naszej firmy będzie wiarygodność w oczach kontrahentów, szczególnie kontrahentów zagranicznych. Efekt wiarygodności wzmocni tutaj zdecydowanie wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, którego nie może uzyskać popularna spółka cywilna.
Koszty różnych form działalności
Kolejne kwestie, na które zwraca się uwagę przy zakładaniu pierwszej działalności gospodarczej, dotyczą łatwości prowadzenia firmy, kosztów jej prowadzenia oraz planów rozwojowych. Dzięki jednoosobowej działalności gospodarczej faktycznie zminimalizujesz koszty uruchomienia firmy oraz prowadzenia księgowości. Dobrze mieć natomiast świadomość, że składki ZUS rosną z roku na rok. Sprawa wygląda podobnie w przypadku spółek osobowych. Dopiero w spółce kapitałowej – takiej jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z art. 151. par. 4. Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.), wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiadają za jej zobowiązania. Sama spółka jako osoba prawna odpowiada za nie do wysokości kapitału zakładowego.
Czy spółka z o.o. to dobry pomysł na pierwszą działalność?
Nie ulega wątpliwości, że każda decyzja przedsiębiorcy bezwzględnie wiąże się z ryzykiem. Przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że inwestycja się nie zwróci, kontrahent nie zapłaci w terminie, nowy produkt nie spełni oczekiwań klienta, czy łańcuchy dostaw zostaną przerwane z powodu pandemii. To samo dotyczy optymalnego wyboru formy prawnej działalności gospodarczej. Czy spółka z o.o. to dobry pomysł na pierwszą działalność? Jak najbardziej, choć wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji właściciela firmy – jego preferencji, oczekiwań, specyfiki działalności. Czy zależy mu na budowaniu kapitału, czy na bieżącej konsumpcji zarobionych zysków? Czy chciałby prowadzić biznes w pojedynkę, czy łatwo sprzedać udziały i zająć się budowaniem kolejnej firmy? Czy nie przeraża go widmo pełnych składek ZUS, których w przypadku co najmniej dwuosobowej spółki z o.o. może sobie oszczędzić? Spółka z o.o., chociaż obarczona koniecznością prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych i działania przez swoje organy, posiada wiele zalet, które warto poznać już na starcie – szczególnie w obliczu zapowiadanego podatkowego Nowego Ładu.
Porozmawiajmy szerzej, abyśmy rozeznali się wspólnie, czy spółka z o.o. również w Twoim przypadku to dobry pomysł na pierwszą działalność gospodarczą. Napisz!