Jaki podatek płaci spółka komandytowa?

Doradca podatkowy zalecił Ci uruchomienie spółki komandytowej. Z jednej strony to rozwiązanie zabezpieczające Twój biznes, a z drugiej oszczędność owoców Twojej ciężkiej pracy. Opowiedział Ci, że w spółce komandytowej jest dwóch specyficznych wspólników, którzy na mocy umowy spółki dogadują się dobrowolnie co do podziału zysku spółki w taki sposób, abyś był zadowolony. Tak było do czasu wprowadzenia podatku CIT dla spółek komandytowych od 1. stycznia 2021 roku. Do maja tego samego roku nie musiałeś jeszcze wchodzić w nowe zasady opodatkowania, ponieważ ustawodawca udzielił Ci pozwolenia na odroczenie momentu stosowania nowych przepisów. Czy wiesz już, jaki podatek zapłaci Twoja spółka komandytowa?

Kto płaci podatek w spółce komandytowej?


Zgodnie z art. 102. Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.):

Spółką komandytową jest spółka osobowa (…), w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Oznacza to, że w spółce komandytowej występują dwie kategorie wspólników: komplementariusze i komandytariusze. W obowiązkach komplementariuszy leży odpowiedzialność za spółkę (co ważne, także własnym majątkiem), prowadzenie jej spraw i reprezentowanie przedsiębiorstwa wobec osób trzecich. Komandytariusze (inaczej inwestorzy) muszą wnieść odpowiedni kapitał, aby wejść do firmy. Kapitał ten zwany jest sumą komandytową, którą komandytariusze wnoszą do spółki zazwyczaj w formie pieniężnej, o czym wiemy z doświadczenia.

Przed 2021 rokiem opodatkowanie działalności gospodarczej prowadzonej pod spółką komandytową zależało wyłącznie od formy opodatkowania jej wspólników. Przez to należy rozumieć, że sama spółka nie płaciła żadnego podatku dochodowego. Robili to tylko jej wspólnicy — w zależności od stosowanej dla siebie formy opodatkowania.

Jaki podatek płaciła spółka komandytowa przed 2021 rokiem?


Biorąc pod uwagę cechy komandytariusza, najczęściej tę rolę pełniła osoba fizyczna, mogącą skorzystać z opodatkowania liniowego w wysokości 19%. Z racji, że komplementariusz może odpowiadać za zobowiązania spółki komandytowej swoim własnym majątkiem, w praktyce wybór padał przede wszystkim na spółkę posiadającą osobną osobowość prawną, czyli spółkę z o.o., której odpowiedzialność za zobowiązania wobec wierzycieli jest ograniczona. Ta z kolei, pod pewnymi warunkami, może płacić podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 9%. Ostatecznie więc spółka komandytowa nie płaciła żadnego podatku dochodowego — do opodatkowania części jej zysku stosowano stawkę 19%, a do pozostałego odsetka zysku stawkę 9%.

Jaki podatek płaci spółka komandytowa od 2021 roku?


Z art. 1. ust. 3. pkt 1. Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż spółki komandytowe zostały objęte obowiązkowym CIT-em. Ustawodawcy po raz kolejny zajęli stanowisko przeciwne oszczędnościom przedsiębiorców, zmuszając ich do podwójnego opodatkowania swoich dochodów. Najpierw spółka komandytowa jest zobligowana do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 9% lub 19%, a następnie kolejny podatek dochodowy zapłacą komandytariusze i komplementariusze. Wcześniej, w przypadku osób fizycznych biorących udział w zysku spółki komandytowej zastosowanie miał art. 14. ust. 1. Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym opodatkowywano przychód rozumiany jako kwoty należne, nawet jeżeli nie zostały faktycznie otrzymane. Teraz będzie to przychód rzeczywiście uzyskany z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej w momencie wypłaty, kwalifikowany tak, jak dywidenda — przychód z zysków kapitałowych, o czym mówi art. 17. ust. 1. pkt 4. Ustawy PIT.

Po drodze występuje jeszcze kilka istotnych zmian w opodatkowaniu spółek komandytowych, których powinieneś mieć świadomość. Twój księgowy nie ma pewności, jak rozliczyć podatki w Twojej spółce komandytowej? My już wiemy i chętnie pomożemy! Odezwij się do nas i dowiedz się, jaki podatek zapłaci Twoja spółka komandytowa.

Formularz kontaktowy:

Imię i Nazwisko
To pole jest wymagane!
Prosimy o podanie imienia i nazwiska
Adres email
To pole jest wymagane!
Prosimy o podanie adresu email
Numer telefonu
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
  • - Wybierz, którą usługą jesteś zainteresowany/a lub wpisz temat poniżej -
  • Outsourcing Usług Księgowych
  • Audyty Finansowe oraz Księgowe
  • Administracja i Controlling
  • Doradztwo Prawne oraz Podatkowe
  • Szkolenia i Konferencje
  • Rejestracja i Likwidacja Firm
  • Usługi Biegłego Rewidenta
  • Doradztwo Gospodarcze
- Wybierz, którą usługą jesteś zainteresowany/a lub wpisz temat poniżej -
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
  • - Skąd się o nas Pan/Pani dowiedział/a? -
  • Social media
  • Grupa na Facebooku
  • Polecenie
  • E-mail marketing
  • Strona WWW
  • Ulotka
  • Inne
- Skąd się o nas Pan/Pani dowiedział/a? -
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Temat wiadomości
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Treść wiadomości...
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Scroll to Top
Przewiń do góry