Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą stoi przed wyborem odpowiedniego modelu biznesowego, optymalnej strategii marketingowej, najbardziej efektywnych sposobów finansowania działalności i wielu innych rozmaitych elementów. Bez nich biznes nie będzie się rozwijać, a utonie w morzu konkurencji. Niezależnie od zakresu świadczonych usług, firma nie obejdzie się bez księgowości.
Aby znaleźć biegłą księgową, przedsiębiorca sięga porad znajomych, w międzyczasie trafiając w wir Internetu. Szuka, szpera, aż w końcu wyświetla się błyskotliwa reklama: KSIĘGOWOŚĆ ZA ZERO ZŁOTYCH. Kuszące, prawda? Przy rozpoczęciu działalności gospodarczej wydatków i tak jest bardzo wiele. Niektóre firmy zarabiają właściwie dopiero po X latach. Dylemat pt. czy zwiększać przychody, czy ciąć koszty, towarzyszy wszystkim firmom, na każdym etapie rozwoju. Czy powiedzenie co tanie, to drogie sprawdza się w przypadku księgowości?
Solidna księgowa – Czy kursy, certyfikaty i doświadczenie są wymagane?
Jedno nie ulega wątpliwości – rynek usług księgowych jest tak zróżnicowany, jak potrzeby przedsiębiorców. Bezpośrednia przyczyna takiego stanu rzeczy to uwolnienie rynku usług księgowych w 2014 roku na mocy ustawy deregulacyjnej, dzięki czemu księgowi wyrośli, jak grzyby po deszczu. Od tego momentu, aby założyć i prowadzić biuro rachunkowe nie ma konieczności posiadania państwowego egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych ani wymogu posiadania należytej praktyki zawodowej wraz z kierunkowym wykształceniem zdobytym na uczelni wyższej.
Zgodnie z art. 76a ust. 3 czynności z zakresu prowadzenia księgowości może wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, tj. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, oraz ubezpieczy się od odpowiedzialności cywilnej. W ten sposób pojawiły się nowe możliwości, obsługa księgowa odnotowała wyraźne wzrosty.
Księgowość w 2021 roku
Obecnie księgowość oferuje elastyczne formy współpracy. Możesz zdecydować się na outsourcing lub insourcing księgowości, czyli zlecić prowadzenie ksiąg firmie zewnętrznej lub zatrudnić własną księgową na etat. Zewnętrzny usługodawca sprawdza się prawie zawsze, chyba, że prowadzisz firmę produkcyjną – wówczas warto rozważyć księgową na etat, aby miała bezpośredni wgląd w unikalne procesy magazynowe Twojej firmy, aby zrozumieć ich istotę. Z jednym biurem rachunkowym porozmawiasz twarzą w twarz, czego w czasach pandemii covid-19 brakuje prawie każdemu. W przypadku innego usługodawcy nie uświadczysz człowieka po drugiej stronie ekranu (teraz można księgować za pomocą narzędzia informatycznego). Kolejny księgowy pozwoli Ci skanować faktury i dostarczać w trybie on-line. Dzięki następnemu nie zapomnisz, że w 2021 roku funkcjonują jeszcze takie podmioty, jak Poczta Polska. Mimo że deregulacja zawodu księgowego to wspaniała sprawa, to doprowadziła do wyraźnej presji na ceny usług księgowych, co pokazuje dobitnie raport: „Rok po deregulacji. Rynek usług księgowych po uwolnieniu zawodu”. Przedsiębiorcy mogą więc doświadczyć niższej jakości usług księgowych, ponieważ zasada bez pieniędzy do nędzy to podstawowe i niezmienne prawo ekonomii.
Wybierz wyższy poziom księgowości
Podsumowując, każdy przedsiębiorca powinien jednoznacznie odpowiedzieć sobie na kilka pytań, aby doprecyzować, czego tak naprawdę oczekuję od dobrej księgowej. Spokój, bezpieczeństwo i gwarancje, czy najszybciej i najtaniej? Partner do biznesu z odpowiednimi kwalifikacjami i certyfikatami, czy niskiej jakości chałupnik, który w długim okresie czasu może bardziej zaszkodzić firmie niż zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed fiskusem? W związku z czym TAK – co tanie, to drogie – również funkcjonuje w przypadku księgowych. W sieci bez problemu znajdziesz już księgowości za zero złotych. Reklama to jednak nie wszystko. Poza ceną księgowej – która też odgrywa ważną rolę! – liczą się: zakres świadczonych przez nią usług, kompetencje, kwalifikacje, certyfikaty oraz opinie i rekomendacje zadowolonych klientów (i pracowników).
A jak Ty widzisz dobrą księgową? Czy dobry księgowy, to osoba, z którą dzisiaj kontaktujesz się on-line za pomocą systemu CRM, wygodnie siedząc w fotelu, a za dwa tygodnie rozmawiacie przy kawie twarzą w twarz w biurze przepełnionym wiszącymi na ścianach certyfikatami potwierdzającymi kompetencje?
Sprawdź, jak to wygląda u Nas – napisz!