Kiedy najlepiej zarejestrować działalność gospodarczą?

Biegnie już piętnasty rok, odkąd rozpocząłeś pracę w korporacji. Część Twoich znajomych ze studiów już dawno porzuciła to miejsce, aby przejść „na swoje” i cieszyć się możliwością bycia własnym sterem, żeglarzem i okrętem. Ta wizja spędza Ci sen z powiek od dłuższego czasu. Jeśli dzień otworzenia własnej działalności gospodarczej nastąpi, zrób tak, aby nie był to pierwszy dzień miesiąca, a za moment wyjaśnimy dlaczego!

Jakie ulgi przysługują osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą? 

 

Początki działalności gospodarczej bywają trudne. Państwa nie interesuje, że przedsiębiorcy niekoniecznie posiadają budżet na daniny wobec fiskusa  z automatu, nie wspominając o należnościach dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Budowanie kapitału może chwilę potrwać – do czasu, aż biznes rozkręci się na dobre. W obliczu tych oczywistych faktów, do ustawodawstwa krok po kroku wprowadzono preferencje dla przedsiębiorców, które minimalizują obciążenia fiskalne na początku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej na własny rachunek. Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą aktualnie skorzystać z ulgi na start oraz małego ZUS-u.

Ulga na start, mały ZUS i mały ZUS plus 

 

Jednym z rozwiązań ułatwiających życie jednoosobowych firm jest ulga na start. Art. 18. ust. 1. Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców mówi, że z ulgi na start mogą skorzystać przedsiębiorcy będący osobą fizyczną. Ulga na start nie dotyczy zatem form prowadzenia działalności typu spółka z o.o. (więcej informacji o spółce z o.o.), tylko przedsiębiorców, którzy podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie po upływie co najmniej 5 lat od jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia. Do istotnych warunków umożliwiających skorzystanie z ulgi na start należy zakaz wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego podejmowano czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym w formie umowy o pracę lub spółdzielczego stosunku pracy. Ulga na start trwa 6 pełnych miesięcy i nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego, z którego opłacania nie można się zwolnić. Wysokość składki zdrowotnej w 2021 roku wynosi 381,81 zł.

Na kolejnym etapie prowadzenia firmy przedsiębiorcy przysługuje prawo do opłacania składek ZUS w preferencyjnej wysokości. Ulga ta zwana jest z kolei małym ZUS-em. Jednoosobowe działalności gospodarcze i wspólnicy spółki cywilnej mogą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne przez pełne 24 miesiące kalendarzowe. Podstawa naliczania małego ZUS-u to 30% minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku. W 2021 roku wynosi 30% z 2800 zł, czyli 840 zł.

Od 1 lutego 2020 r. ulga mały ZUS została rozszerzona, aby obejmować kolejną grupę podatników. Tak powstał mały ZUS Plus ujęty w art. 18c Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.), czyli rozwiązanie dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 120 000 zł. Czas trwania tej ulgi wynosi maksymalnie 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Nie wolno zapominać, iż do tego okresu należy zaliczyć okres korzystania z małego ZUS-u. Pytanie, jaki związek występuje pomiędzy dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej a wyżej scharakteryzowanymi preferencjami dla jednoosobowych firm?

W jaki dzień założyć działalność gospodarczą?

 

W świetle warunków, które należy spełnić, aby sięgnąć po ulgi przysługujące przedsiębiorcom na początku działalności gospodarczej, na pewno nie warto zakładać jej w pierwszy dzień miesiąca. Gdy rozpoczniemy działalność drugiego dnia miesiąca, zyskujemy dodatkowy miesiąc preferencyjnych składek ekstra! 

Poza tym przedyskutujmy, kiedy przedsiębiorca traci prawo do korzystania z mniejszych składek ZUS i czy w każdym przypadku to na pewno jedyne wyjście z sytuacji. Napisz do nas!

Udostępnij:

Share on facebook
Share on linkedin

Formularz kontaktowy:

Imię i Nazwisko
To pole jest wymagane!
Prosimy o podanie imienia i nazwiska
Adres email
To pole jest wymagane!
Prosimy o podanie adresu email
Numer telefonu
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
 • - Wybierz, którą usługą jesteś zainteresowany/a lub wpisz temat poniżej -
 • Outsourcing Usług Księgowych
 • Audyty Finansowe oraz Księgowe
 • Administracja i Controlling
 • Doradztwo Prawne oraz Podatkowe
 • Szkolenia i Konferencje
 • Rejestracja i Likwidacja Firm
 • Usługi Biegłego Rewidenta
 • Doradztwo Gospodarcze
- Wybierz, którą usługą jesteś zainteresowany/a lub wpisz temat poniżej -
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
 • - Skąd się o nas Pan/Pani dowiedział/a? -
 • Social media
 • Grupa na Facebooku
 • Polecenie
 • E-mail marketing
 • Strona WWW
 • Ulotka
 • Inne
- Skąd się o nas Pan/Pani dowiedział/a? -
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Temat wiadomości
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Treść wiadomości...
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Przewiń do góry