Jeśli jesteś cudzoziemcem, który chciałby załatwiać w Polsce wszelkie sprawy urzędowe, rozpocząć pracę lub założyć firmę, będzie zdecydowanie łatwiej, jeśli uzyskasz w tym celu numer identyfikacyjny PESEL. Co więcej, do dokonania niektórych czynności posługiwanie się numerem PESEL jest po prostu niezbędne. Od 1 czerwca 2021 roku cudzoziemcy będą mogli wystąpić o nadanie numeru PESEL do celów podatkowych.
Na jakiej podstawie nadawany jest numer PESEL?
Zgodnie z art. 16. Ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności, numer PESEL nadawany jest z urzędu lub na wniosek. Dla przykładu, identyfikator z urzędu otrzymują cudzoziemcy, którzy zameldują się w Polsce na pobyt tymczasowy (powyżej 30 dni). Jeśli z kolei nie posiadają możliwości zameldowania się, a zostali przez jakiś urząd poproszeni o numer PESEL, wówczas muszą złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL.
PESEL dla cudzoziemców do celów podatkowych
Od 1 czerwca nowe przepisy umożliwią cudzoziemcom wystąpienie o nadanie PESEL do celów podatkowych. Tym samym urzędy skarbowe jednoznacznie identyfikują podatników należących do grupy pracowników. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można wygenerować i udostępnić zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT lub skorzystać z bezpłatnej aplikacji e-Deklaracje. Innymi słowy, rozliczenie się z urzędem skarbowym za pomocą numeru PESEL powinno ułatwić cudzoziemcom życie. Ponadto, skorzystają z ulg i odliczeń oraz otrzymają zwrot nadpłaty podatku. Dla płatników ta zmiana przepisów pozwoli na wywiązanie się z obowiązku wskazywania identyfikatora podatkowego jego pracowników – cudzoziemców. Dotychczas resort finansów zgadzał się, by wpisywać numery 111111111 albo 999999999, jeśli cudzoziemiec nie posiada numeru PESEL.
Korzyści posiadania numeru PESEL dla cudzoziemców do celów podatkowych?
Jak zauważyliśmy na początku, posiadanie numeru PESEL ułatwia załatwianie wielu spraw urzędowych. Dzięki niemu można m.in. założyć profil zaufany ePUAP. To narzędzie, które pozwala na uruchomienie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (http://euroconsult.pl/czy-spolka-z-o-o-to-dobry-pomysl-na-pierwsza-dzialalnosc/ ) bez zaangażowania notariusza, dzięki czemu szybko zarejestrujesz firmę bez konieczności wychodzenia z domu. Warto pamiętać, że system prawa to system naczyń połączonych – jedna zmiana niesie za sobą kolejne skutki.
Gdybyś potrzebował pomocy w uzyskaniu numeru PESEL, aby zarejestrować firmę z naszą pomocą ( http://euroconsult.pl/uslugi/rejestracja-i-likwidacja-firm/ ) – jesteśmy do Twojej dyspozycji!